29.07.2015
»ZORALIPE ROMANE ŽUVJENGRU – OPOLNOMOČENJE ROMSKIH ŽENSK« bo temeljil na osveščanju in informiranju romskih žensk o pomembnosti izobrazbe, vključevanja v družbeno življenje, o enakosti spolov, ukrepanja zoper diskriminacijo, zmanjševanje predsodkov o kulturi Romov.
Dotaknili so bomo naslednjih tem: večplastna diskriminacija Rominj, zaposlitev, nasilje v družini, prezgodnje poroke, najstniške nosečnosti, javna podoba Rominj.
Poiskali bomo potrebne ukrepe za zmanjšanje razlik in poenotenje položaja Rominj v Sloveniji. S pristojnimi inštitucijami, romskimi organizacijami, strokovnjaki in Romskimi ženskami bomo poskušali najti odgovore ki bodo Romski ženski v pomoč pri izboljšanju lastnega položaja, kar bo posledično vplivalo tudi na razvoj romske skupnosti. Eden izmed ciljev projekta je brisanje neenakosti v položaju Rominj preko medijev in vzornikov.
Položaj žensk v evropski in svetovni družbi je, ne glede na deklarativno enakost in enakopravnost, v marsikaterih segmentih še vedno slabši od položaja moških. V romskih skupnostih, ki so že kot celota odrinjene na družbeni rob, je položaj žensk in deklic še bistveno slabši. Tudi zato, ker so romske skupnosti tradicionalno izrazito patriarhalne. Razlog za nizek položaj romskih žensk ni v tem, da ne bi želela postati odgovoren subjekt lastnega razvoja, ampak v tem, da nima priložnosti, da bi to postala. Ovire pri tem so različne; nizka motiviranost, vztrajnost, vera in prepričanja, kakor tudi prisotnost tradicionalnih miselnih vzorcev.
Enakost spolov je temeljno načelo, ki mu projekt sledi. Namenjen je predvsem ženskam, Rominjam, ki jih z aktivnostmi v projektu želimo opolnomočiti in izobraziti, da spoznajo da imajo možnost lastnega odločanja in odločanja o lastni usodi.
Ciljna skupina so Rominje, ki so ranljiva skupina znotraj ranljive skupine Romov in so dvojno diskriminirane, kot Rominje in kot ženske. Zaradi nizke samopodobe se ne želijo javno izpostavljati in se tako posledično ne udeležujejo aktivnosti za spodbujanje gibanja ali zdrave prehrane, niso mobilne, nimajo finančnih sredstev, se počutijo izpostavljene, družina in skupnost ne odobravata njihovega vključevanja... Med ženskami je pogosto prisoten stres, ki je posledica slabega materialnega položaja, problemov v družini in osamljenosti.
V okviru projekta bodo izvedene naslednje aktivnosti:
Obiščite nas na našem Facebook profilu.
ZVEZA ROMOV SLOVENIJE
Ulica Arhitekta Novaka 13
9000 Murska Sobota
Telefon: 02 5308 100
Fax: 02 5308 104
E-mail: romani.union@siol.net
Zveza Romov Slovenije, avtorske pravice pridržane
Izdelava spletnih strani - Spletna postajaIzdelava spletnih strani:
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.